FDM tiskárna

Dění kolem 3D tisku jsem delší dobu pouze sledoval. Na jaře 2014 jsem se konečně odhodlal začít. Zvažoval jsem, zda tiskárnu postavit vlastními silami, nebo koupit nějaký hotový model. Navštívil jsem veletrh "For industry", kde bylo k vidění více modelů několika výrobců. Nakonec jsem počáteční dilema stavět-koupit vyřešil kompromisem. Koupil jsem stavebnici tiskárny.

Zvolil jsem tiskárnu Felix 3.0 firmy FELIX printers. Na českém trhu tuto tiskárnu prodává firma NC computers. Tiskárna byla u prodejce skladem a dorazila druhý den po zaplacení.

Stavebnice tiskárny je velmi pěkně provedena, jednotlivé díly jsou pečlivě zabaleny a popsány. Návod k sestavení je podrobný a srozumitelný. Stavba podle něj byla bezproblémová. Nijak jsem nespěchal, nechtěl jsem udělat nějakou chybu. Mechanické sestavení mi zabralo dva večery. Stejný čas trvalo i zapojení a oživení elektroniky s kalibrací tiskárny. Celkem asi 12 hodin čistého času.
image image

Během provozu tiskárny došlo jen ke dvěma závadám. Vlivem opakovaného ohybového namáhání došlo k ukroucení přívodu k napájecím tělískům. Kabeláž byla provedena příliš těsně a ohyb kabelů v místě uchycení byl příliš ostrý. Kabeláž byla uvolněna a ukroucený spoj byl spojen šroubovou spojkou. Druhá závada se projevila na teplotním čidle. Praskla těsnící čepička a skleněná část čidla vypadla z kovového pouzdra. Provizorně bylo čidlo zalepeno vysokoteplotním tmelem.


V červnu 2016 byl proveden HW upgrade tiskárny na verzi Felix 3.1. Byla použita standardně dodávaná sada dílů.

Nad rámec obvyklého upgrade byla stavěcí podložka doplněna korkovým tepelným těsněním na spodní straně. To umožnilo zvýšit maximálně použitelnou teplotu podložky až o 20 °C. Současně byla vyměněna obě teplotní čidla za nová. Přívody k topným tělískům byly v místech ukroucení spojeny fastonovými konektory.


V březnu 2018 byl proveden HW upgrade tiskárny na verzi Felix TEC4. Opět byla použita standardně dodávaná sada dílů.

Později byla tiskárna doplněna o druhou stavěcí podložku s povrchem Buildtak.